Pojem „sexuální obtěžování“ není zase tak neznámý. Řada z nás se s ním setkala v různých médiích, ale opravdu víte, co vše tento pojem zahrnuje?
Sexuální obtěžování není pouze to drsné drama, co vídáme v krimi pořadech v televizi nebo čteme v knihách. Jedná se i o mnohem častější události, které nemusíme jako prostý občan vnímat. Jednoduše jde o formu nevyžádaného verbálního, neverbálního či fyzického jednání se sexuálním podtextem, které může vážně zasáhnout důstojnost člověka.
Příčiny tohoto aktu jsou různorodé. Může se jednat o naučené reakce pachatele na různé podněty. Velký vliv na psychiku pachatele má potlačená agrese, stres, nezralost a náročné životní etapy, které někdo takový prožívá. Dostavuje se velká impulzivita, která může vést k méně závažným po velice závažné, až ohavné činy. Obraz násilníka si často představujeme jako toho pobudu v keři, ale není tomu tak. Často se jedná o lidi, kteří svoji oběť moc dobře znají. Jde o blízkou rodinu, příbuzné, kamarády, lektory, nadřízené…
Následky, které si s sebou oběť činu nese, mohou nabývat devastujících rozměrů, každopádně individualita a fakt, že každý myslí a prožívá emoce trochu jinak, jsou klíčové. V lehčích případech je to nějaké pokřiknutí či osahání na ulici, v baru, klubu, a následky nejsou takových rozměrů. Člověk se s touto situací dokáže seznámit a nějak jí čelit. V těch horších případech, jako je znásilnění, pohlavní zneužití, soulož mezi příbuznými nebo prostituce ohrožující mravní vývoj dětí, je to poněkud složitější. Následky by se daly rozdělit na fyzické, psychické, emoční a sociální. Po stránce fyzické jde hlavně o přenos nemocí, poranění intimních partií a nechtěné těhotenství. Psychické a emoční spektrum je ale mnohem složitější, jak už jsme si v textu řekli. Jde o psychické problémy různého charakteru, které si člověk nese. Nejčastěji se objevují deprese, poruchy spánku, nezájem o fyzický kontakt s lidmi nebo naopak extrémní promiskuita. Oběti těchto aktů často pracují s odborníky, probírají své osobní vzpomínky a myšlenky do hloubky a pokouší se o zlepšení stavu. Na toto vše navazuje problém sociálního hlediska věci. Oběť může být uzavřená sama do sebe a být společností odkopnuta. Objevuje se nepochopení rodiny, šikana a celková sociální stagnace.
Na druhou, pozitivní stranu, je zde díky vývoji společnosti spousta možností, co s tímto problémem dělat. Existují odborníci, na které se může poškozený obrátit, ať už to jsou psychologové, psychiatři, online poradny nebo policie a právní ochrana. Existují také linky bezpečí, kam můžou hlavně děti nebo dospívající zavolat a svěřit se.
Závěrem bych chtěl říct, že na světě existuje mnoho lidí s těmito problémy, a rovněž je zde mnoho lidí, co jsou schopni tyto problémy řešit. Ohlašuje se pouze osm procent ze všech obětí sexuálního obtěžování. Nebuďme slepí a snažme se být hodní k lidem, neboť nevíme, co prožívají a jestli by raději neuvítali pomoc.
Dominik Marks