V minulé růžové zahradě jsme řešili zrušení veřejnoprávních médií a nátlak na novináře. Dnes se ale podíváme na osobu, která mimo jiné omezuje kulturní dění na Slovensku, lidé si přejí její odvolání a stojí právě za zánikem RTVS – ministryni kultury Martinu Šimkovičovou.
Kontroverzní Šimkovičová
Šimkovičová. Jméno, které budí vášně nejen napříč Slovenskem. Ministryně kultury, proti níž se vedou demonstrace s požadavkem na odvolání z funkce. Kritizována je za údajnou neinformovanost v oblasti kultury.
Šimkovičová od roku 1998 pracovala jako moderátorka na Tv Markíze, nicméně televize s ní po 18 letech ukončila spolupráci, jelikož na sociální síti sdílela příspěvek proti migrantům. V roce 2019 vstoupila do krajně pravicového hnutí Hľas Ľudu, které se o 4 roky později dostává do vládní koalice a Šimkovičová na post ministryně kultury. Její působení ve funkci ale provázejí dezinformace, nenávistné řeči na menšiny, podivné odvolání z vysokých funkcích klíčových institucích a mnohem více.
Martina Šimkovičová v kroji, zdroj: Seznam Zprávy.
Dezinformace
Už před nástupem do funkce byla známa jako ikona slovenské dezinfo scény. Běžně šířila a sdílela proruské dezinformační kanály, antisystémové strany a homofobní názory. Její největší vliv měla pofidérní Tv Slovan, v níž moderovala, a do které si zvala nejrůznější kontroverzní hosty, jako jsou Fico, prokremelští hosté, antivaxeři či redaktor ruského SPUTNIKU. Sama se dokonce označila za „dezolé”.
Tradiční hodnota
Šimkovičová je hrdá slovenská vlastenka a dle jejích slov v den jmenování bude podporovat jen slovenskou kulturu a ne tu cizí, tedy západní. Často se nechává fotit v tradičních slovenských krojích (viz foto) a prosazuje „tradiční” kulturu a „tradiční” rodinu. Její nejbližší pracovník, konspirátor a generální tajemník služebního úřadu ministerstva kultury, Lukáš Machala, prohlásil, že ministerstvo podporuje návrat k normálnosti a neuznává cokoliv, co vybočuje z normy. „Multikulturalismus ničí původní evropskou kulturu. My se cítíme jako Slováci a zároveň jako Evropané a nemáme problém ani s jedním, ani s druhým. Ale budeme si hájit naše tradiční hodnoty a přikláníme se k návratu k normálnosti. Nic, co vybočuje z normy, nebudeme podporovat,“ řekl Machala. Ten na sebe například strhl pozornost, když v STVR pochyboval o tom, zda je Země kulatá: „Je podložené, že Země je kulatá? Já se ptám vážně, je to podložené? Byli jste ve vesmíru? Vy jste nebyli, já též ne, nevím,“ obhajoval myšlenku, že by měli dostávat větší mediální pozornost lidé, co podporují konspiraci, že je Země placatá. Sám byl ministryní jmenován do rady STVR.
Šimkovičová se navzdory faktu, že žije v Rakousku, bojí multikultury na Slovensku.
K jejímu zastávání tradiční rodiny je paradoxně rozvedená. Zdroj: zomri.online.
LGBTQ+ tématika
Sama vloni vyhlásila neziskovým spolkům podporující tuto tématiku „válku”. „Nerodí se nové děti, protože je tu přetlak LGBTI. A zvláštní je, že u bílé rasy,“ nechala se slyšet.
„LGBTI+ neziskovky už od ministerstva kultury nedostanou ani cent,“ uvedla ve videu. Pod jejím vedením se nestane, aby takhle ,,parazitovaly na penězích z resortu kultury”. Osobně ji velice vadí Košický workshop o dragu. Drag je forma uměleckého vyjadřování, kdy umělec je co nejvíce stereotypně převlečen za opačné pohlaví, za použití výrazných kostýmů a líčení. Na nich se podle ministerstva učí nezletilé děti, jak se „předvádět na sexuální show“. Na Facebooku dokonce ministerstvo kultury zveřejnilo anketu, kde se lidé mají vyjádřit k výdajům ministerstva kultury. Měli zde argumentovat, zda podporují obnovu památek nebo „LGBTI” akcí. Pod anketou se objevila hustá kritika a následně byla smazána. Ministryně se k tomu vyjádřila takto: „Spojovat status na sociální síti s holokaustem a fašismem je opravdu za čarou. (…) Za svou prací si stojím.“ Je poměrně běžné, že se nová vláda, zejména paní ministryně, spojuje s fašismem. Ona sama tyto útoky označuje za primitivní a pan Machala měl docela ostrý proslov: „Budete platit odškodné, všichni, co jste drzí, nevychovaní a primitivní.“ Asi největší paradox je, že sama ministryně nosí módu navrhnutou návrháři gayi.
Dopis českému ministrovi
Krátce po nástupu do funkce se ku příležitosti výročí Československa rozhodla napsat dopis českému ministrovi kultury, Martinu Baxovi. Dopis ale obsahoval jak stylistické, pravopisné i faktické chyby. Politička za něj schytala bídu a post na Facebooku opět smazala.
Angličtina
Šimkovičová baví Slovensko svojí angličtinou, která není na té nejlepší úrovní. Zde odkaz na legendární video:
Zdroj: zomri.online.
Čistky v institucích
Asi největší kroky, za které je ministerstvo kritizováno. To, že má větší pravomoci, kam peníze z ministerstva poputují, je jedna věc. Odvolalo ale i vysoce postavené lidi z klíčových institucí. Jmenovitě například ředitele bývalé RTVS Ľuboše Machaje, bez udání důvodu ředitelku Mezinárodního domu umění pro děti Bibiana, ředitele Slovenského národního muzea Branislava Panise, Slovenského národního divadla Matěje Drličku, ředitelku Slovenské národní galerie Alexandru Kusé… Na jejich místo byli dosazeni jiní, ,,poslušnější” lidé, přímo Šimkovičovou. Odvolaní si navzájem vyjadřovali nesouhlas k vedení ministerstva kultury, či bezdůvodných vyhazovů, nebo banálních důvodů k odchodu z funkce. Reakce lidu na sebe nenechala dlouho čekat.
Protesty
Proti Šimkovičové se lidé bouří. Dle nich nerozumí kultuře a chce ji ovládnout, navíc jim vadí obnovená kulturní spolupráce s Ruskem a Běloruskem. Někteří tvrdí, že podporuje hnutí alt-right a jejich rétoriku (antifeministické hnutí, politický směr spojující krajně pravicové a bílé nacionalistické hnutí). Sepisují se proti ní petice, z nichž jedna nasbírala během deseti dnů na 188 tisíc podpisů. Jedna z online petic, kterou inscenovali přímo umělci, získávala své podpisy i v noci, což političku rozbouřilo a argumentovala, že nemohou být uznány. Z českých osobností vyjádřil podporu slovenským umělcům například Jan Hřebejk, Zdeněk Svěrák či Bolek Polívka.
Zdroj: Čt24.
Demonstrace a protesty proti ministerstvu jsou jedny z největších od listopadu 1989. Lidem není lhostejné, co se na ministerstvu děje a demonstrace jsou například pořádany i opozicí či umělci. Zatím poslední velký průvod proběhl v prosinci v Bratislavě, hlasování v Poslanecké Sněmovně v říjnu o odvolání z funkce politička totiž ustála a nadále je u moci.
A na závěr jedna hádanka co baví internet.
„Dám Vám hádanku a když ji uhádnete…Poprvé – Bojí se míchání národů, ale sama žije v cizí zemi.
Podruhé – Hlava vymytá alt right rétorikou, ale myslivec to není.
A potřetí – Šaty s vlečkou, gayem vyšívané, ale tolerantní není, jasný pane. Kdo je to?”
Příště se podíváme na kontroverzní ochranu životního prostředí, střelby na medvědy a na jednoho popírače klimatické krize. Tak zase za dva týdny, stay tuned!!
Nela Šimková