Běh. Buďto ho milujete, nebo tak úplně ne. Všichni jsme ale jako děti běhali. A s jakou radostí. Doma jsme pak padli únavou do postele a s úsměvem usnuli. Když to šlo tak lehce dřív, proč by to nešlo i teď?
A ptáte se, proč s úsměvem? Při běhu se vyplavují endorfiny, tzv. hormony štěstí, které jsou nevyčerpatelným zdrojem pohánějícím běžce kupředu. Avšak po doběhnutí je tento proces ještě intenzivnější – dostaví se doslova záplava těchto hormonů, které nám dodávají právě pocit radosti a chuť do života. Při běhu člověk zapomene, především díky nadvládě endorfinů, na své problémy a úzkosti nebo si myšlenky urovná. Nejedná se ale jen o endorfiny. K pozitivní náladě nám pomůže každodenní dávka denního světla a pohyb na čerstvém vzduchu, a je úplně jedno, zda běžíte nebo jdete.
Za pravidelným běháním stojí hned několik dalších benefitů, které budou na našem fyzickém i mentálním zdraví znatelné.
Běhání představuje zcela plnohodnotný sport, při kterém zapojíte prakticky všechny svalové skupiny na těle a nepotřebujete k tomu v podstatě nic. Tedy až na pevnou vůli, odhodlání vyběhnout a běžecké boty.
Vynikající pozitivní dopady na zdraví má v případě, pokud chcete zhubnout. Ze všech sportů právě při běhu spálíte nejvíce kalorií, a zároveň se jedná o aktivitu ekonomicky nenáročnou, protože přímo z domu můžete vyběhnout kamkoliv, zkrátka kam vás nohy zavedou.
Nejpozitivnějším účinkem běhu je zlepšení kardiovaskulárního systému. Posiluje srdce a snižuje klidový srdeční tep. Také pomáhá předcházet různým chorobám, například infarktu. A nejlepší na tom je, že nemusíte vůbec běhat maratony, stačí pouze 5 – 10 minut běhu denně.
Stejně tak kontrola hladiny krevního cukru a posílení imunitního systému patří mezi benefity, kterých se od běhání můžete dočkat.
V neposlední řadě v dlouhodobém kontextu dokáže pravidelný běh zlepšit kvalitu spánku či soustředěnost a pozornost během dne. Možná se vám někdy stává, že chcete spát, ale ne a ne usnout. Může to být způsobeno právě nedostatkem pohybové aktivity. Po fyzické aktivitě určitě pociťujete únavu a téměř hned po ulehnutí usnete. Není důvod ponocovat, protože se vám únavou začnou klížit víčka a ráno se i přes fyzicky náročnou aktivitu probudíte odpočatí a s lepší náladou.
Myslím, že důvodů, proč začít běhat, je opravdu velká spousta a o nevýhodách se jen spekuluje. Žádné totiž nejsou studiemi potvrzeny.
Snad vás můj článek donutí o běhu alespoň přemýšlet, možná už si nasazujete boty. Ať už to ve vás vyvolalo jakýkoliv pocit, mým záměrem nebylo vás donutit běhat maraton, podávat co nejlepší výkony, ale připustit si, že stačí vzhlédnout od telefonu, porozhlédnout se kolem sebe. Je tolik důvodů se hýbat a udělat něco málo pro své fyzické i mentální zdraví.
Zoe Mudrochová