Imagine Dragons: 15 let na hudební scéně

V současné době velmi oblíbená americká skupina Imagine Dragons letos oslavila patnáct let od svého vzniku. Bohužel jsem nedohledala přesný datum založení, ale myslím, že to není tak podstatná informace, vzhledem k tomu, že možná ani samotní členové netuší, kdy to vše dali do kupy. Takové věci se nestávají ze dne na den. Formují se v průběhu měsíců, někdy až let. S jistotou však můžu napsat, že TEN okamžik, kdy skupina tenkrát v pětičlenném složení spatřila světlo světa a začala hrát v „domácím klubu“, nastal v roce 2008. Založení však neznamenalo okamžité úspěchy. Dlouho se hledali nejen žánrově ale i členově.

Dan Reynolds, Andrew Tolman, Daniel Wayne Sermon, Brittany Tolman a Ben McKee sice nebyli zakládajícím složením skupiny, ale pravděpodobně tím prvním, které začalo fungovat. Od počátku se na pódiu náležícím Imagine Dragons vystřídalo několik lidí, stabilní část však tvořili, a i dnes tvoří, Danové s Benem.

Manželé Tolmanovi po třech letech společné tvorby skupinu opustili. Údajným důvodem jejich odchodu byla touha frontmana kapely, Dana Reynoldse, přesunout působiště ze startovního stanoviště, jímž byl Utah, do Las Vegas. Čekaly tam na ně lepší příležitosti, konečně by mohli své skladby nahrávat. Samozřejmě to ostatní členové viděli stejně a do Vegas se vydali, Andrew ale poznal, že jeho touhy jsou trošku jinde. Chtěl se spíše usadit v rodném Provu a ne dělat díru do světa. Skupinu tak společně s Brittany opustil. Nikoliv ve zlém, dokonce se párkrát na pódiu s Imagine Dragons objevil i v budoucnu a střihl si s nimi některé kousky, jejichž součástí se stihl tehdy stát, ovšem plnohodnotně jeho místo obsadil Daniel Platzman. Tím se dostáváme k dnešnímu složení – ke dvěma Danům se přidal třetí a zpestřením jejich monotónnosti je stále Ben.

Osobně si myslím, že se nakonec našli, protože v tomto složení jim to šlape víc jak deset let a každý jejich kousek je lepší než předešlý. Jsou to však slova poměrně velké fanynky, takže možná bude lepší, když si pár jejich písniček poslechnete a posoudíte sami. Určitě pro vás nebudou neznámé, mimo jiné jsou totiž soundtrackem třeba několika videoher. V opozitu jedna jejich krásná písnička vznikla pro film Než jsem tě poznala. I na tom je vidět rozmanitost, s níž skladby tvoří. Ano, mají svůj typický styl, ale občas se objeví písnička, o které byste ani neřekli, že náleží právě jim. Co se tedy týče žánru také nejde o nic jednoduchého. A to mě baví.

Oni sami prohlašují, že jsou prakticky bezžánrová skupina, neradi se při tvorbě řídí jakýmikoliv pravidly. Jejich písničky jsou často mixem hned několika žánrů, kdybychom je však chtěli zaškatulkovat, alternativní rock sloučený s popem bude to nejsprávnější označení.

Dá se říct, že hudba Imagine Dragons je veselá, energická, co se melodie týče. Texty často už tak veselé nejsou, mají hlubší myšlenku a pro mnohé jsou velkou podporou stejně jako samotný zpěvák a kapela. Dan Reynolds je velkým propagátorem terapie. Představuje pro své fanoušky ujištění, že se není za co stydět, vyhledání pomoci z nich rozhodně nedělá slabochy. Tady však dobročinnost skupiny nekončí. Také se podílejí na charitě. Hodně. Mají vlastní nadaci proti rakovině, ale spolupracují i s mnoha jinými organizacemi.

Další zajímavostí jsou křížky, které si Dan kreslí na hřbety rukou před každým koncertem. Jde o takzvaný straight edge symbol. Nese poselství obsahující, že jeho nositel se vymaňuje z účasti na užívání drog, alkoholu a podobných látek. Také představuje umírněnost v hudbě, je proti násilí a přehnané vulgárnosti v textech.

Skupinu opřádá i pár tajemství. Píšu o Imagine Dragons, ale vlastně ani nevím, co Imagine Dragons znamená. Nikdo není ochotný prozradit, co se za názvem skrývá. Jediná informace, kterou máme, je, že jde o přesmyčku. Tedy o slovní spojení vzniklé přeskládáním písmen v jiném slově či více slovech. Kdybyste stále nechápali, co mám na mysli, můžu vám dát za příklad Lorda Voldemorta, který si svou hrůzostrašnou přezdívku vytvořil právě touhle metodou ze svého původního jména. Stačí přeházet písmenka a z Toma Marvola Riddla je rázem Lord Voldemort. Vždycky si na tuhle analogii vzpomenu.

Takže když náhodou budete mít dlouhou chvíli, můžete si najít kus papíru a tužku, napsat si do záhlaví I M A G I N E D R A G O N S a pustit se do hraní s různými kombinacemi. Třeba odhalíte to pravé jméno náležící kritiky často shazované, ale fanoušky opěvované skupiny.

Karolína Lelková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *