Slovensko v růžové zahradě #1. Cenzura v médiích i ostře kritizované zákony.

Česká politika je oproti té Slovenské trochu umírněnější. Na Slovensku je ve vládě kontroverzní strana SMER, za jejíž minulé vlády byl zavražděn novinář Ján Kuciak se svojí přítelkyní. Několik členů vlády v návaznosti na akt podalo demisi. Následující volby sice SMER prohrál, ale premiérem se stal Igor Matovič, který v celém covidovém zmatku například tajně objednal ruské vakcíny SPUTNIK, označil ministra hospodářství za idiota, a jeho odchod si po roce vládnutí přálo 80 % Slováků. Před tím, než parlament vládě v roce 2023 vyslovil nedůvěru, byl „odsunut’’ na post ministra financí. Konaly se tedy předčasné volby do Poslanecké sněmovny, před kterými se stihl Matovič poprat s nynějším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem a k vládnutí se opět dostal SMER. Slovenská politika je zkrátka zamotaná, složitá a nevyzpytatelná, tak si ji pojďme trochu ujasnit, dát si události do kontextu a projít se tou slovenskou, růžovou zahradou. Dnes se podíváme na kritické body slovenských médií. Vítejte u prvního dílu série „Slovensko v růžové zahradě”.

Zdroj: Instagram @fakejakubpolach

Je červenec roku 2023 a na Slovensku přichází v platnost nový zákon a to zrušení koncesionářských poplatků u veřejnoprávních médií. Dlouhodobě se neřešil  finanční stav RTVS – poplatky se již 20 let nezvýšily a RTVS musela každý rok žádat u politiků o podporu. Tato finanční podpora činila až 40% všech příjmů. Nutno podotknout, že zákon vstoupil v platnost za bývalé vlády, nicméně už tehdy se nechal slyšet předseda strany SMER, Robert Fico, že v případě, že se dostane do vlády, půjde řediteli RTVS Ľuboši Machajovi po krku. Už téměř o tři měsíce později se konaly předčasné volby do parlamentu a vítězem se stal favorizovaný Fico.

Jak šel čas s médii od voleb?

Listopad, 2023. Nejsledovanější slovenská televize, Tv Markíza, odvysílala reportáž, ve které kriticky srovnává předvolební sliby a následnou realitu po volbách. Premiér Robert Fico se po odvysílání rozhodl k radikálním krokům. Označil 4 média jako nepřátelská (konkrétně Denník N, Tv Markíza, Deník SME a Aktuálne.sk), on a jeho vláda přestala zodpovídat na otázky na tiskových konferencích a dokonce jim nechal prověřit vstup na Úřad vlády.

„Nejradši by nám nasypali do kávy jed na potkany,“ konstatoval Fico. Zajimavá je i skutečnost, že pro web Aktuálne.sk pracoval i zavražděný Ján Kuciak, po jehož smrti vznikly masové protesty a Fico podal na post premiéra demisi.

Prosinec, 2023. Veřejnoprávní RTVS bude mít od ledna méně peněz ze státního rozpočtu. 

A to téměř o 60 milionů eur..

V návaznosti na Ficovu kritiku reportáže Tv Markíza (ačkoliv se jedná o slovenskou televizi, je vlastněna českým PPF, stejně tak česká Tv Nova) odešel šéf zpravodajství Henrich Krejča. Prý má s generálním ředitelem této televize odlišný pohled na publicistiku a zpravodajství. Ve funkci ho nahradil Michal Kratochvíl z Tv Nova.

Květen, 2024. Na TV Markíza končí pořád Na Telo novináře Michala Kovačiče. Diskuzní politický pořad dostal červenou poté, co se moderátor Kovačič ostře vyhranil proti vládě a samotnému vedení televize. Dle jeho slov od nástupu nového vedení je na novináře vyvíjen politický tlak a ředitel se snaží vyhýbat tématům, která by byla kritická vůči vládě. Na konci měsíce je majitelce PPF, Renátě Kellnerové, napsán otevřený dopis na kritickou situaci médii na Slovensku s výzvou k ukončení personálních změn. Ačkoliv dopis podepsalo přes 12 tisíc lidí, PPF se dodnes nevyjádřila. Sám Kovačič dostává na začátku června výpověď. 

1. 7. 2024. Oficiálně zaniká veřejnoprávní televize RTVS. Krok, ke kterému se schylovalo už od dubna, kdy ve vládě prošel sporný zákon. Na jeho protest v červnu stávkovali zaměstnanci. Dle zákona kromě nahrazení RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) STVR (Slovenská televízia a rozhlas), má skončit i dosavadní ředitel a celá rada instituce. Čtyři nové členy rady jmenovala přímo ministryně kultury Šimkovičová, zbylých pět jmenoval parlament. Kritici (zaměstnanci, novináři a opozice) označují zaniknutí veřejnoprávního média jako pokus o ovládnutí nynější STVR a útok na svobodu médií. Naopak příznivec nového zákona, prezident Peter Pellegrini, ho chválí a dokonce ho urychleně podepsal. 

Tyto změny prošly vedením ministerstva kultury v čele s Martinou Šimkovičovou, kdo to ale přesně je? Na to se podíváme v 2. dílu této série! Stay tuned.

Nela Šimková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *