Úvod
Dílo, jenž není obraz a jehož autor není malířem. Ruce, které jsou jen pár vteřin od doteku, se staly symbolem humanismu. Proč je ale freska s nahaťounem a fousáčem od levorukého sochaře tak populární a proč se stala ikonou? To vše a ještě víc se dozvíte v tomto článku.
Stvoření a zánik Myšáka
Želva s oranžovou páskou a.k.a. Michelangelo Buonarroti se zřejmě nevědomky stal renesanční předlohou pro oscarový film Forrest Gump. Proč? Neseděl trapně na lavičce a už vůbec nevypadal jako Tom Hanks. Nestihl se totiž ani narodit a jeho maminka už s ním v pupíku prchala před morem.
První útěk byl úspěšný, ale mladý Michelangelo pocházející ze zámožné rodiny, začal mít trable s taťuldou, který si nepřál mít doma umělce. Michelangelo si však šel za svým snem a už v 15 letech se vydal do dílny Lorenza Nádherného, kde byl obklopen renesanční smetánkou ke šlehání. Vylepšoval svojí techniku a v devatenácti uprchl před vojskem do Boloně. Z Boloně do Florencie a odtamtud do Říma. Tam vznikla Michelangelova legendární Pieta, která je mimo svou monumentalitu také jedinou sochou, která nese jeho podpis. Pár let poté vytesal také nejznámějšího naháče Davida, který byl několikrát odsouzen společností, za *SKANDÁLNÍ* nahotu.
Po soše takového kočičáka už se nabídky jen hrnuly. Jednou z nich byla i nástropní freska v Sixtinské kapli, kterou mu doporučil jeho želví brácha s červeným šátkem Raffael Santi, se záměrem sabotovat jeho kariéru. Michelangelo se do toho pustil a i přesto, že to úplně nefeeloval, a toto dílo ho udělalo nakonec nesmrtelným.
Po čtyřech letech těžké dřiny byl zase čas na to utéct, tentokrát před papežem Juliem II. Pak utekl znovu a pak znovu, až toho měl plné renesanční papuče. Nakonec se usadil v Římě a do svého vision boardu na rok 1540 napsal, “chci být renesančním člověkem na 100% a stanu se na stará kolen básníkem”. A protože zrovna vesmír přijímal energii od osamělých chlapíků, jeho přání se mu vyplnilo. Mezi jeho literární skvosty patří mimo jiné i báseň o močovém měchýři.
Možná se ptáte, kde je nějaké love drama. Není. Podržte si čepice, ale Michelangelo zřejmě nikdy neviděl nahé ženské tělo a všechny jeho vztahy k ženám byly naprosto platonické. Kromě toho také věřil, že sexuální abstinence vede k dlouhému životu a vzhledem k tomu, že se dožil neskutečných 89 let, na tom možná něco bude…
Finálně-Stvoření Adama
Důležitou informací je, že freska je jen jednou z devíti stropních maleb, které symbolizují stvoření světa.
A jak si myslíte, že to asi namaloval? Možná vás překvapím, ale nemaloval vleže na zádech, ale ve stoje se zakloněnou hlavou.
Ráda bych, abyste se na chvíli zaměřili na samotné dílo. Adam (muž vlevo) natahuje ruku k Bohu (muž vpravo obklopen andělíčky). Po chvilce pozorování si jistě všimnete, že Bůh se svojí skupinou tvoří mozek. Náhoda? Nemyslím si. Podle některých se může jednat také o dělohu, která by zase podtrhávala název “stvoření”.
Nakonec něco k zamyšlení. Obraz můžeme chápat dvěma způsoby. První, který asi známe všichni, je, že Bůh tvoří Adama. Ale co když Michelangelo maloval obraz s tím, že Bůh je jenom “stvoření Adama” a je tak vlastně jenom jeho výmyslem?
Závěr
Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a obohatili se o naprosto zbytečné, ale fascinující informace o Italském levorukém samotářovi a jeho díle. Budu se na Vás těšit zase příště a teď se jdu odebrat ke čtení Michelangelovi básně o močové trubici.
Karolína Maněnová
A tady jedno zajímavé video na doporučení: What Is The Creation of Adam?*