Toxické vztahy

Healthy mindset je něco, co bychom všichni potřebovali. Jak toho ale dosáhnout, když je kolem nás kupa lidí, co nás prakticky vysává? Nejjednodušší řešení je takové lidi odříznout. Pak existuje ještě snaha. Ne změnit člověka, ale snaha obou/všech na vztahu pracovat. V této sérii bych se chtěla zaměřit na rozpoznání toxických rysů ve vztahu a jak na nich zapracovat. (Nebo jak udělat rychle 180 otočku a utíkat pryč. rozhodnutí je čistě na vás.)

Co to vlastně taková toxicita je? „Toxický vztah je takový, který Vám působí po dlouhou dobu mnoho utrpení a neštěstí.“

Nechci říct, že jste to už určitě všichni zažili, protože v hloubi duše doopravdy doufám, že ne. Zbavit se takového vztahu je běh na dlouhou trať a lidé, kteří ho zažili, mi dají za pravdu, ostatní budou victim blaming-ovat. 

Nechci psát moc teoreticky, takže si zobrazíme pár příkladů. K těm si něco málo povíme a potom se dostaneme k úplnému vyváznutí z takových vztahů. Určitě hned na začátku je důležité zdůraznit, že hlavní je podívat se do sebe a začít na sobě pracovat. Nikdo se nikdy nikam neposunul, když veškeré své problémy jen házel na okolí a nesnažil se svou situaci vylepšit sám. Pokud se třeba uvidíte v některém z příkladů a zjistíte, že třeba něco podobného děláte, je to skvělá příležitost začít na sobě pracovat. Let’s create better and healthier world. Taky zdůrazňuji, že píšu o toxických vztazích a ne o domácím násilí – na to bude jiný článek.

Kritika

Buďme k sobě upřímní, trocha kritiky nikdy nikomu neuškodila – nikoho z nás nebaví lidi s hřebínkem nahoru, kteří si o sobě myslí bůh ví co. Ale konstantní kritika každého pohybu, kritika vzhledu, kritika za to, že se nějak cítíte. Gaslighting. To jsou věci, které do zdravého vztahu nepatří, a přesto se s nimi setkáváme tak často.

Nechápu, jak si na sebe můžeš vzít tenhle top. Je ti vidět břicho.

Měl/a bys chodit běhat, nevypadal/a bys pak tak, jak vypadáš.

Nechápu, proč brečíš. Vůbec nic se ti neděje, okamžitě se uklidni.

First of all! Proč byste v takovém vztahu chtěli zůstat?! Složitější je to určitě v případě, pokud se tohle vyskytuje ve vaší rodinné sféře. Ale ve vztahu? I kdyby jen v přátelském vztahu – tohle NENÍ v pořádku. 

Secondly, není důležitější, jak se cítíte? To, že si na sebe vezmete top místo trička nebo že nechodíte běhat, protože běhání nesnášíte, neznamená, že děláte něco špatně. Znamená to, že se netrápíte děláním věcí, které vás nebaví a nedělají vám radost. A člověku, který vás má rád, by mělo jít hlavně o TO, abyste se cítili šťastný a v pohodě, ne?

Ve vztahu, ať už rodinným, přátelským nebo partnerským, je nejdůležitější podpora a otevřená komunikace – aspoň podle mě. 

Neříkám, že zrovna tenhle bod je rozhodující v rozhodnutí o přetrhnutí vztahů, ale je dobré si hlídat už tyhle „maličkosti“.

Může se stát, že (budeme říkat osoba T. – jako toxická osoba) osoba T. si tuto toxickou kritiku ani sama neuvědomuje. Mohla vyrůstat v prostředí, kde takové, a někdy i horší chování, bylo normální. Nebo jí to zkrátka nepřijde jako that big deal.

Nejlepší řešení je si sednout s T. a promluvit si. Říct tomu člověku, jak se cítíte, když vám tohle říká. Jak to myslí. Proč to říká. Už jen z reakce se dá poznat, jaký ten člověk je a jestli má vůbec cenu se snažit udržet vztah v chodu.

Zajímá se o to, co se stalo a chce to vylepšit. Palec hore. Odbyde vás s tím, že nechápe, proč ho obtěžujete s takovou blbostí. K tomu snad není co dodat. Snad jenom se sám zamyslet, jestli chcete mít ve svém životě někoho, kdo vám nedává radost, ale stres a pochyby sám/sama o sobě.

V dalším díle se podíváme na přiznání chyby – to bude beefy téma. A pokud se chcete zaměřit na sebe, tak vyjde i článek na téma vnitřní klid, konkrétně mindfulness, kde se zaměříme na práci na sobě. Takže stay tuned. 💖

Tereza Hronovská

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *