Co nás naučil rok s ChatGPT?

Uběhl již téměř rok ode dne, kdy byla oficiálně spuštěna veřejná testovací verze ChatGPT. Jazykový model, který spoustě lidí změnil pohled na budoucnost a na technologie, které se k nám náramnou rychlostí blíží. ChatGPT byl takový hit, že během prvních dvou měsíců získal přes 100 milionů uživatelů. Pro srovnání, dosavadní držitel rekordu byla sociální síť TikTok, které stejné číslo registrovaných uživatelů trvalo téměř 9 měsíců.

Média byla plná článků, které extrémně zvyšovaly popularitu a pro mnohá i očekávání, co tato technologie dokáže. V jednu chvíli to vypadalo, jako by snad nebyl den, kdy se ve zprávách neocitl pojem umělá inteligence alespoň pětkrát. Vypadalo to, jako by se během dalších pár měsíců měl celý náš život obrátit naruby. Mnozí se báli o své pracovní pozice, jiní zase o hodnotu škol. Uplynul ovšem téměř rok a žádné z těchto prognóz se zatím nenaplňují. Co to tedy znamená pro jazykové modely? Co se stalo s tou budoucností, kde právníci nebudou mít práci a kde školní práce postrádají smysl?

Pravda je taková, že image jazykových modelů byla velmi zveličená v médiích. Tato technologie je sice úžasná a dokáže nám v následujících letech přinést mnoho užitečných nástrojů a ulehčení v našem hektickém světě, ovšem boom, který se ocitl v médiích, byl zbytečně enormní a téměř každý, kdo se v daném odvětví pohybuje, věděl, že se jedná o nereálná očekávání. Vývoj každé převratné novinky trvá spoustu času, a i když se mohlo zdát, že AI může být výjimka, rozhodně se tak neděje. Samotný jazykový model, který spustil tuto popularitu, GPT 3.5, byl trénován téměř 5 let. To už se ovšem na titulní strany novinek nedostalo. Kdyby tato informace byla tak moc rozšířená, jako všechny ty úžasné způsoby, jak si ulehčit život, nikdo by neočekával, že za pár měsíců přijde nová verze, kterou už od člověka nerozpoznáte. Inovace zkrátka potřebuje čas.

Další klíčovou roli zde hrají finance. Společnost OpenAI, která za tím vším stojí, si nemůže dovolit poskytovat zdarma servis pro stovky milionů lidí, a to se také projevilo. Některé studie ukazují, že veřejně dostupná verze ChatGPT je nyní dokonce horší při odpovídání, než byla při samotném vydání do světa. Na trhu se samozřejmě objevily i další jazykové modely jako například Bing AI od Microsoftu, který je dokonce objektivně lepší než samotný ChatGPT, ovšem ani ten nezvládl naplnit naše nereálná očekávání a má spoustu svých vad.

Co to tedy znamená? Umělá inteligence nás bude ještě dlouho provázet a je téměř jisté, že se z ní stane tak velký fenomén, jako je dnes samotný internet, ovšem nic takového se nemůže stát přes noc. Spousta médií v tom pouze viděla způsob, jak se bezpracně přiživit na velkém trendu, která v nás vytvořila zbytečná očekávání. Existuje mnoho lidí, kteří již denně tuto technologii využívají pro svůj benefit, ovšem nikdo se zatím o svá povolání bát nemusí a nemá důvod k panice, protože je před námi ještě dlouhá cesta do budoucnosti, kde skutečně nebude možné rozeznat člověka od AI.

Michal Suchomel

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *