Benátky v zimě, či v létě?

Benátky – hlavní město severoitalské oblasti Benátsko, jehož historické jádro se nachází na ostrovech v mělké Benátské laguně, jistě patří do populárních turistických destinací. Kdysi námořní, obchodní velmoc a středisko sklářství, dodnes mají Benátky velký historický, kulturní, společenský i administrativní význam.

Jinými slovy, turisticky často navštěvovaná destinace, o které každý již slyšel, a ke které si každý přiřadí jiný obrázek. Když začneme u nejběžnějších asociací, může to být například představa skvěle strávených prázdnin, nebo malých obchůdků, které přetékají předraženými sklářskými výrobky. Pro někoho to může být asociace s mnohými kanály, vlhkým vzduchem a námořní hromadnou dopravou. A někomu se třeba vybaví vzpomínka na přecpané malé uličky, na to, jak mu někdo neustále šlape na paty a úmorné vedro. Takový zážitek si v naší realitě člověk většinou přiveze z návštěvy Benátek v létě. Dostávám se tímto k ideji zimních Benátek.

Z vlastní zkušenosti se mi prozatím podařilo navštívit Benátky v jarním a podzimním období, což je dle mnoha internetových stránek doporučené roční období pro návštěvu vysoce frekventovaných stanovisk. Má poslední návštěva v květnu tohoto roku pro mne byla zcela zásadní co se mé úvahy týče. Ještě do nedávna by má vlastní asociace k Benátkám byl zcela jasně portrét kurtizány s obnaženým ňadrem (obnažené prso patřilo k ozdobám benátských prostitutek doby vrcholné renesance) s názvem Flora, od malíře jménem Bartolomeo Veneto z (údajně) roku 1520.

Nyní by to však byla esej, jež nese ocenění Nobelovy ceny za literaturu, s názvem Vodoznaky (Watermark, 1989) od ruského básníka jménem Joseph Brodsky. Tato pozoruhodná esej o Benátkách popisuje toto město v nevšedním světle – a to v zamlženém, liduprázdném, pochmurném a vánočním, tedy zimním prostředí. Joseph Brodsky se do Benátek, zvláště těch zimních, často vracel a po jeho smrti tam byl na své přání pochován, přesněji na hřbitově ležícím na ostrově San Michele. Návštěva jeho hrobu a přečtení eseje, ke kterému následně došlo, mě donutilo k zamyšlení. Benátky v zimě, či v létě?

Návštěva Benátek v létě, jak je většinou zvykem, má své vlastní kouzlo. Může být plná turistických atrakcí, zmrzliny, tepla a lidí – plná veselí a dobré nálady. Avšak v zimě toto město nabývá tajuplnosti, pochmurnosti a ticha. Všechny turistické atrakce zmizí, město se vyprázdní, téměř přestane žít, začne se topit. Strávení vánočního období v destinaci jako jsou Benátky jistě stojí za to.

Doufám tedy, že tento článek s poměrně prázdninovým tématem mohl přinést kromě smutku z nedávného konce dvouměsíčního volna také obohacení o myšlenku návštěvy zimních, mlhavých a dost pravděpodobně zatopených Benátek.

S přáním velkého množství kuráže do dalšího školního roku,

Štěpánka Schwarzerová.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *