Nedávno jsem začala číst knihu o filozofii. Konkrétně Filozofie 50 myšlenek, které musíte znát od Ben Dupré. Hned první kapitola mě donutila se hluboce zamyslet nad smyslem mého bytí a běhu dnešního světa a doufám, že i mně se povede přimět vás nad tím zapřemýšlet. Název této kapitoly je Mozek v kádi. Dovolím si citovat a povím vám, o co se jedná.
,,Představte si, že nějaký zlý vědec provedl na někom jistou operaci. Vyňal mozek toho člověka z jeho těla a vložil ho do kádě s přístupem živin, které udržují mozek naživu. Nervová zakončení připojil k superpočítači, který v tom člověku vytváří iluzi, že všechno je úplně normální. Zdá se mu, že kolem něj jsou lidé, předměty, nebe atd.; ale vše, co zakouší, je ve skutečnosti výsledkem elektrických impulsů vycházejících z počítače do nervových zakončení.”
Co vy na to? Potřebujete minutu na přemýšlení nebo raději dvě? Co vás napadlo jako první? Že je celý váš život lež? Co když tohle a co když tamto? Nebo jste si ihned řekli, co jste to přečetli za nesmysl?
Já četla rychle dál a zjistila pár věcí. Tato moderní myšlenka pochází z knihy Reason, Truth and History od filozofa Hilary Putnama z roku 1981. Původní je ale z příběhu o Zlotřilém démonu, z knihy Meditace o první fillozofii od René Descartesa z roku 1641. Descartés svůj příběh použil k poukázání, jak jsou naše smysly nespolehlivé a jak jednoduché je nás přesvědčit, že sen je realitou. Vždyť by nás mohl ovládat nesmírně mocný démon využívající nás jen ke svému potěšení.
Mně se teda mnohem více líbí nejmodernější podání, a to velice známý film Matrix, ve kterém hlavní postava zjistí, že svět je virtuální simulací vedenou superpočítačem, který se v průběhu filmů snaží zničit. A zrovna tento příběh nemusí být daleko od pravdy. Už teď máme chytřejší počítače, než jsme my sami a virtuální brýle, které nás dokáží přenést do úplně jiného světa. Je jen otázkou času, kdy se v něm rozhodneme zůstat a zapomeneme na to, že kdy nějaký jinačí, opravdový, svět existoval.
Dále v této kapitole knihy převládají už jen odborné pojmy jako skepticismus a nekoherentní, ale já nejsem Wikipedie, ani esej do ZSV, abych je vysvětlovala. Doufám, že jsem vám dnes neuvařila mozek, že se budete snažit přijít na to, jestli je tento svět reálný nebo ne, a že se potkáme u příští myšlenky.
Loučí se váš mozek v kádi.
Tereza Hronovská