Karolína (kdyby to náhodou někoho zajímalo, moje jmenovkyně) Zoe (a jen tak mimochodem i jmenovkyně další členky našeho týmu :D) Meixnerová je autorkou populárně naučné knížky, která vás provede literárním prostředím národního obrození. Svou dráhu popularizátorky klasické literatury rozjela prostřednictvím humorných videí, avšak s naučným podtextem, ta zaujala nemalou řádku zástupců především mladší generace. Následně se pustila do přednášení nejen pro studenty a v loňském roce sklidila úspěch s Průvodcem literární hysterií 19. století.
Přestože má Karolína vystudovanou bohemistiku, nenajdete v její knize nic extra odborného. Spíše naopak. Velmi přívětivou a rozhodně ne suchou formou nám předává letmý přehled o hlavních osobnostech národního obrození. Hodně se zaměřuje na vztahové pletky (a že je to u některých opravdu zauzlovaná historie) a nikdy nezapomene rozebrat jejich strasti a neřesti. Mně osobně hodně překvapilo, jak moc na sebe osudy vybraných představitelů navazují. Také se mi líbily drobnosti, jimiž byl text doplněn. Například úryvky z děl autorů, tipy na výlety, části osobních dopisů anebo trošku expresivnější ilustrace.
Asi nemůžu Průvodce literární hysterií 19. století doporučit někomu, kdo je v událostech národního obrození zběhlý a vyzná se v osudech současníků Boženy Němcové, ostatně pro ně tato kniha nikdy nebyla zamýšlena. Hlavním publikem jsou laici, třeba i nečtenáři, přeci jen prvotním záměrem popularizace je ukázat lidem, že by vlastně mohlo být velmi zajímavé zjistit si něco víc o tématu, který dosud považovali za nezáživný.
Myslím, že Karolíně se toto daří, a to nejen prostřednictvím knihy, ale hlavně tvorbou na sociálních sítích, díky níž se její sledující pustí do Průvodce a následně možná i do něčeho hlubšího.
Takže mé lednové doporučení je vlastně takové dvojdoporučení. Na knížku i na samotnou autorku, kterou na jejích platformách najdete pod přezdívkou @cojezoe. Skočte se tam mrknout a hned potom se můžete začíst do pikantností domněle nudných českých spisovatelů.
Karolína Lelková