Gaudeamus

O co se jedná?

Gaudeamus je veletrh vysokých škol. Na Gaudeamu získáte přehled o nabídce studia na více než 300 školách z celého světa, katalog a kontakty na školy, poradenství při volbě studia a kariéry a možnost vyzkoušet různé věci v doprovodných programech. Také se můžete zúčastnit doprovodných přednášek, kde zjistíte nejvíce informací o vystavujících školách.

Konají se dva termíny. První byl tento školní rok v Brně a to 1. – 4.11.2022 a druhý se konal 24.1 – 26.1.2023 v Praze.

Očekávání

Už docela dlouhou dobu se snažím mít očekávání co nejnižší –  držím se motta „když nic nečekáš, nic tě nezklame“. Ale i tak doufám, že v té Praze nezmrzneme! A že si snad najdu směr, kterým bych se chtěla dále zabývat. Jedu tam s kamarádkou, která už je ve čtvrtém ročníku, takže bychom mohli říct, že už jí hoří za patami a je to snad až její povinnost si vybrat, kam půjde dál. Doufám, že se po cestě stihneme stavit na dobré kávě a něčem dobrém a nezdravém (nebyla by to cesta do velkoměsta bez toho, aniž bychom si dali Starbucks a fast food, nemám pravdu?).

Jak to proběhlo?

S kamarádkou jsme se úspěšně neztratily v metru a dojely jsme na Letňany, kde nás čekalo nemilé překvapení v podobě hodinové fronty. Když jsme se dostaly na pokladnu, tak jsme zjistily, že jako lístek dostaneme katalog s programem a výpisem vystavených škol. Dokonce jsme zjistily, že jsme celou tu hodinu mohly být vevnitř, protože „lístky” nikdo nekontroloval. Program jsme využily jen abychom zjistily, kdy se koná přednáška Masaryčky, která byla podle mě nepřehledná a nedozvěděla jsem se nic nového. Všechny informace se dají najít na jejich stránkách.

Mezi vystavenými školami se skoro nedalo ani hnout kvůli počtu lidí. Když jsem se zastavila u některých stánků škol, místo informací o škole a oborech se mi dostavil znuděný výraz a pohled typu „hlavně se mě na nic neptej”.

Abych si jenom nestěžovala, objevila jsem i něco nového. A to jazykovou školu Skřivánek. Bylo mi řečeno, že se jedná o mezistudijní školu, na kterou můžu jít například kdybych se nedostala na vysokou, na kterou jsem se hlásila. Po celý rok studia mi zůstane status studenta a všechny jeho výhody. (skrivanek.cz)

Také nám bylo na přednášce (podle mě nejlépe připravené a nejinformačnější) představeno poradenské centrum pro studenty, kteří chtějí studovat v zahraničí. To mě zaujalo asi nejvíce. Ale opět, informace, které nám byly řečeny, se dají najít na jejich stránkách. (unilink.cz)

Kdybych chtěla tento výlet sesumírovat jen do pár slov, tak by to byla asi tato: zbytečně utracené peníze, ale aspoň jsem se ulila ze školy a dala si Starbucks.

Tereza Hronovská