Volby – co na to gympl?

Výsledky ze studentských prezidentských voleb na chodbách visí už dlouho. Podle čeho však studenti vybírali z devíti kandidátů svého favorita? Jaký problém je pro studenty Jiráskova gymnázia ten nejdůležitější a měl by ho nastávající prezident řešit?

Nás to opravdu zajímalo. Proto jsme několik z Vás, studentů vyššího gymplu, na chodbě zastavily a zeptaly se na několik otázek. A výsledek naší ankety si můžete přečíst níže.

Šance. Zajímá to vůbec někoho?

Každé volby se odborníci a politologové snaží odhadnout výsledky voleb hned na samém začátku. Určitě tedy nikomu neunikly grafy s šancemi na úspěch jednotlivých kandidátů. Tyto průzkumy můžou dost ovlivnit naše rozhodování mezi kandidáty, jelikož nechceme, aby nás hlas přišel vniveč. Podle průzkumů se řídilo 62 % respondentů, zatímco 38 % z nich by volilo stejného kandidáta nehledě na výsledky odhadů. 

A co blízcí? 

Uvažovaly jsme, jestli se studenti o politice baví doma s rodiči. Tím pádem by jejich rozhodnutí mohl ovlivnit právě názor těch nejbližších. Výsledek ankety nás tedy překvapil, jelikož vliv rodičů na své volbě vidí pouze 24 % dotázaných, přičemž 75 % z nich tvoří dívky. 

Srovnáváme kandidáty!

Co tedy studenti vnímají jako důležité při volbě prezidenta/ky? Podle čeho vyberou svého favorita? Nejdůležitějším faktorem se stala celková prezentace a chování kandidáta (60 %). Gymnazisté k tomu často zdůrazňovali vyjadřování se a schopnost mluvit “spatra”(27 %). Rozhodující pro 52 % dotázaných jsou názory. Podle nich se na našem gymnáziu studentky rozhodovaly nejvíce. Dále mladí voliči také řeší politické zkušenosti kandidáta (12 %) a jeho minulost (6 %). Mezi méně časté odpovědi také patřily argumenty, vzhled, pohlaví a marketing kandidáta.

🚩!

Je vcelku zajímavé, že se pouze pár studentů rozhodovalo hlavně na základě kandidátovi minulosti, ale na otázku “jaký je podle vás red flag u prezidenta?” většina (58 %) odpověděla, že trestní nebo pochybná minulost. Konkrétně šlo například o zneužívání veřejných financí, podvody, trestní stíhání nebo i komunistickou minulost. Na druhém místě se umístila arogance a nepřiznání chyby (18 %). Právě tato vlastnost, kromě trestní minulosti, vadila nejvíce dívkám. Mezi největší red flagy pro chlapce se stalo špatné vyjadřování (spolu s dívkami 14 %) a chybějící inteligence (8 %).

6 % respondentů uvedlo, že by prezident neměl mít proruské názory. Dalším 6 % studentů nejvíce vadí lhaní, nesplnitelné sliby a šíření dezinformací. Také zde padly red flagy jako například: populismus, špatný zdravotní stav, přetvařování či alkoholismus.

Ultimátní prezidentská vlastnost

Hned poté jsme se tázaly na vlastnosti, které by naopak prezident/ka měl/a určitě mít. Anketa odhalila, že by měl/a být hlavně reprezentativní (32 %), komunikativní, což se týká i komunikace s občany (20 %) a měl by mít jistou sebereflexi (12 %). S 8 % skončila ochota a všeobecný přehled. Hned v těsném závěsu s 6 % skončily pravdomluvnost, znalost jazyků, spolehlivost a cílevědomost. Mezi již méně časté odpovědi patřila například otevřenost, úcta, pozitivita, srdečnost a aktivita.

Až moc problémů

Prezident/ka, který/á bude zvolen/a na toto volební období, to nebude mít jednoduché. Přeci jen je naše země zadlužená, stále zuří válka, řeší se energetická krize a do toho všeho je třeba se zajímat o životní prostředí. Každý, kdo si dělal volební kalkulačku, tak ví, že témat k řešení je tu spousta. Co ale zajímá studenty Jiráskova gymnázia?

Tady už výsledky nejsou tak jednoznačné. Pro studující dívky se největšími tématy stalo životní prostředí ( celkem 22 %) a povolení adopcí či svateb homosexuálním párům (18 %). Mužské zastoupení gymnázia nejvíce zajímá řešení ekonomické a energetické krize (celkem 16 %). Poté by obě strany chtěly, aby se prezident pokusil zmenšit státní dluhy (20 %), prohluboval vztahy s ostatními zeměmi a EU (20 %), aktivně se zajímal o válku na Ukrajině (12 %). Mezi další zmíněná témata patří sjednocení společnosti, provozování prozápadní politiky, školství, povolení eutanazie nebo zavedení eura.

Tak co, překvapilo vás jaké odpovědi zde zazněly, nebo vám to bylo jasné jako flákanec? My děkujeme všem odpovídajícím za jejich ochotu a čas. Třeba zase někdy u jiné ankety nashledanou.

Karolína Maněnová, Ema Nermuťová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *