První zmínky o meditaci jsou staré několik tisíc let a můžeme ji najít v mnoha podobách, pod různými názvy, v různých kulturách, náboženstvích a obdobích. Brzy se také všem studentům, učitelům i ostatním zaměstnancům školy naskytne možnost si jednou týdně v prostorách školy meditaci vyzkoušet. Historie meditace je velmi rozsáhlá a je v ní spousta odboček a kliček, proto se pokusím vybrat některé druhy meditace, které nabídnou pohled jak do historie, tak do různorodosti této široké oblasti.
Buddhismus
Vznikl asi v šestém století př.n.l. a je čtvrtým nejrozšířenějším náboženstvím na světě. Při buddhistické meditaci, která je jednou z nejznámějších, se má člověk naučit ovládat myšlenky a odložit je, přestat vnímat sám sebe a soustředit se pouze na vědomí. Různé směry mají různé kroky i cíl a každý prožívá různé úrovně jinak. I když na papíře se mohou úrovně zdát snadno dosažitelné, většině žákům trvá progres několik desítek let. Člověk postupem času prodlužuje stavy meditace a více se do ní ponořuje, ticho přestane být nepříjemné a člověk snadno přestane mít pojem o čase.
Zen buddhismus
Zen vznikl v Číně v 5. století a zahrnuje dva typy meditace pro něj typické. Při první učitelé dávali svým žákům hádanky nebo krátké příběhy zvané kóany, které nedávaly smysl a logicky na ně nelze odpovědět. Žáci nad nimi tedy měli meditovat (rozjímat) a během toho se zbavit zažitého a rozumného myšlení.
Druhý typ je zazen, při kterém žák sedí tak, aby měl páteř zcela rovnou, tato pozice má napomáhat udržet koncentraci, kterou směřuje sám k sobě. Žák by se měl naučit ovládat své myšlenky a uvolnit mysl. Z tohoto typu meditace také vychází její nová podoba.
Mindfulness meditace
Skočíme o pár století dopředu. Mindfulness je dnes často opakovaný pojem, který je spojován se spoustou věcí a jednou z technik je i meditace. Tento typ není (logicky) spjat s žádným náboženstvím, spíše se životním stylem a péčí o psychické zdraví. Při této meditaci se člověk soustředí sám na sebe mimo své myšlenky. Snaží se zastavit a být přítomný v momentu. Je to tedy nástroj třeba pro studenty před koncem roku. když potřebují na chvíli zastavit tok myšlenek na všechny učitele, známky a touhu stát se instalatérem.
Křesťanská meditace
Velmi jednoduše najdeme v Bibli meditaci, pokud se budeme soustředit na slovo rozjímat. Během křesťanské meditace si člověk vybere úryvek z Bible (existují stránky a knihy s vhodnými úryvky) a nad ním rozjímá neboli medituje. Forma ale není přesně daná a můžete meditaci vnímat spíše jako modlitbu.
Studie meditace
Mnoho psychologů a neurovědců meditaci zkoumalo a zkoumá, ale výsledky nejsou ve všem jednoznačné. Výsledky ukazují, že meditace má pozitivní vliv na psychické zdraví a že může pomáhat lidem s depresí, úzkostmi nebo s posttraumatickou stresovou poruchou. Studie ale také ukazují, že meditace vám opravdu za 8 týdnů nezvětší šedou kůru mozkovou. Existuje i studie o negativních vlivech meditace, o které si můžete přečíst zde. Meditace tedy není lék na vše, ale je to skvělý nástroj pro relaxaci a zvládání stresu.
Meditace má spoustu podob a najdeme ji i tam, kde ji nenazýváme meditace. I když třeba nevíte s jakým účelem meditovat chcete, můžete si alespoň vyzkoušet sedět chvíli v tichu s vlastními myšlenkami. Školní meditace nebude zaměřena na splynutí s vesmírem nebo nalezení Boha, ale chce vytvořit prostor pro zastavení se a zklidnění se společně s ostatními. I když vám aula nemusí připadat na první pohled jako relaxační prostor, určitě si meditaci v ní zpříjemníte, pokud si přinesete polštář nebo deku na sezení. Těšíme se na všechny, ať už se zkušenostmi nebo bez nich!
Eliška Neumannová