Žijeme v době, kdy divadlo zastínily filmy a seriály. Na divadelní hru se spíše dostaneme díky školním exkurzím, a to také často není žádná sláva. Může nám tak připadat, že na české divadelní scéně není nic, co by nás přimělo na pár hodin zatajit dech. Je tomu ale opravdu tak?
Před několika měsíci jsem narazila na režiséra Tomáše Dianišku, který působí hlavně v Divadle pod Palmovkou. Ve svých hrách se věnuje osobnostem a událostem českých dějin, které zpracovává velmi osobitě. V představeních nechybí velká dávka satiry a černého humoru. Jelikož mě velmi zaujala, o tři z nich se s vámi podělím.
294 statečných
Všichni známe příběh o atentátu na Heydricha z hodin dějepisu. Napadlo vás ale někdy, jaké starosti prožívali Kubiš s Gabčíkem během pobytu v Praze, nebo co vedlo Karla Čurdu ke zradě? Tomáš Dianiška tyto osudy českých odbojářů ukazuje ve hře 294 statečných. Hra se zabývá i rodinami, které parašutistům pomáhaly. Setkáváme se tak s Aťou Moravcem, který si tak trochu žije ve svém vlastním světě, s malou Jindřiškou Novákovou, která se poprvé zamilovala, se starostlivou tetou Moravcovou, nebo s trošku popleteným vlastencem Janem Zelenkou-Hajským. Tomáš Dianiška nezapomněl ani na hlavní postavu celého příběhu – Reinharda Heydricha. Ten má v celé hře několik vlastních výstupů. Když na začátku představení přijde na scénu a nad ním se spustí nacistické vlajky, které ale nemají ve znaku svastiku, nýbrž kosočtverce s čárkou uprostřed, dojde vám, že se tohle divadlo bude vymykat jakékoliv konvenci. I když je divadlo nabité černým humorem a satirou, Dianiška dovede divákovi ukázat i ty nejhorší chvíle, které odbojáři zažívali.
Bezruký Frantík
František Filip je takovou polozapomenutou historickou osobností. Narodil se bez rukou, ale i přesto svou houževnatostí a nadšením pro život dokázal mnoho. Dokonce si potřásl nohou s americkým prezidentem. Ve hře sledujeme nejen jeho osudy, ale i počátky Jedličkova ústavu, zařízení pro děti s tělesným postižením. Setkáváme se s Františkem Bakulou, který chce prosadit nové vyučovací metody, na což ale okolí nahlíží skepticky. Ve hře nechybí notná dávka černého humoru, ale i přiblížení Frantíkova psychického rozpoložení při veškeré pozornosti, která se na něj v průběhu života valila. Představení vás provede životem tělesně postižených dětí, které se chtějí zapojit do běžného života a nežít jen s nálepkou “mrzák”.
Tělo tajné agentky
Pokud zrovna nemáte peníze ani čas na cestu do Prahy, můžete zavítat do Klicperova divadla a prožít si příběh odbojářky Hany Krupkové. Jak se z pomocnice výsadkářů Silver A může stát agentka gestapa a později i StB? Poměrně jednoduše. Stačí k tomu jen zrada Karla Čurdy a jeden gestapák, který s Hanou vymění svobodu za její tělo. A dá se to vůbec nazvat svobodou? Tomu všemu se inscenace Tělo tajné agentky věnuje. Hra jde po stopách nejen parašutistů ze Silver A, ale i některých zapomenutých odbojářů, kteří se smrti tak jako Hana nevyhnuli.
Anna Misarová
Zdroje:
https://www.podpalmovkou.cz/inscenace-135-294-statecnych
https://www.podpalmovkou.cz/inscenace-147-bezruky-frantik
https://www.klicperovodivadlo.cz/inscenace/telo-tajne-agentky-8481/