NFTs – budoucnost ekonomie, nebo pouhý výkřik doby?

Určitě jste během posledních měsíců zaregistrovali pojem NFT, ale kolik z vás vlastně ví, o co se zde jedná? NFT, neboli „Non-fungible token“, není nic jiného než jen jedinečný certifikát o vlastnictví určitého kusu digitálního nebo i reálného umění. Tento certifikát se poté uschová do blockchainu, kde si každý může dohledat, komu daný token patří. Tyto tokeny si poté lidi přeprodávají, jako by se jednalo o reálné kusy umění. Toto všechno může znít strašně složitě, ve skutečnosti je to ovšem jednodušší. Představte si NFT jako třeba dům. Tento dům je jedinečný, má svého jedinečného majitele a svoji hodnotu. Tento dům se nemění, jeho hodnota může kdykoliv stoupnout, nebo kdykoliv klesnout. Jakmile se jeho majiteli zachce, může najít zájemce a dům prodat. Dům zůstane stejný, změní se pouze majitel. A přesně to je princip NFTs.

Narozdíl od kryptoměn či normálních peněz, žádné dvě NFT nejsou stejné. Nakonec přesně to je jeden z klíčových argumentů jejich zastánců, jedinečnost. Zde se ale objevuje hned několik problémů. Jedním z největších je otázka ceny. Jak můžete ocenit něco jedinečného? Velká část NFTs pochází z určitých sad. Můžete si je představit jako takové sněhové vločky. Všechny NFT v sadě mají něco společného, ale žádné dvě nejsou úplně stejné. Ceny proto bývají v jedné sadě podobné, nikdo vám ovšem nemůže garantovat, že se právě na vaše NFT pohrnou kupci, kteří se budou předhazovat v ceně. Dalším problémem, který vychází z jejich jedinečnosti, je jejich přístupnost pro nové obchodníky. Cenit jakýkoliv jedinečný produkt je velmi obtížné a vyžaduje to obří znalost daného pole. Jak může průměrný student střední školy začít obchodovat s NFTs, aniž by vložil desítky až stovky hodin do nějakého svého výzkumu o trzích a cenách? Platformy jako OpenSea se snaží zpřístupnit tuto technologii masám lidí, bez kterých se trh s NFT nikdy nemůže rozrůst do rozměrů trhů s akciemi nebo kryptoměnami.

NFT mají i své benefity. Oproti reálným měnám, jako třeba euro, neexistuje žádná jedna entita, která je ovládá, nebo jakýmkoliv způsobem kontroluje. Díky tomuto se nemusíte bát inflace nebo podobných strastí moderních ekonomických systémů. Nikdo vám NFT neukradne. To je dáno jeho uschováním v blockchainu, na jehož správě se podílí miliony lidí, ale nikdo k němu nemá kompletní přístup. NFT napomáhají talentovaným digitálním umělcům zpeněžit jejich díla a rozvíjet dál jejich kariéru. NFT se velmi jednoduše předávají dál, pokud najdete správného kupce ochotného vám zaplatit. Mnozí také tvrdí, že NFT teprve začínají a že jejich využití postupem času pouze poroste.

Jak to tedy vlastně je s NFT? Můžete zde zbohatnout? Vyplatí se zde vložit svůj čas s vidinou výdělečných investic? Ne tak zhurta. Cena NFT se velmi blízce odvíjí od cen kryptoměn jako ether, proto je velmi důležité sledovat trh s kryptoměnami po boku cen NFT. Na internetu určitě najdete hromadu příběhů, ve kterých jeden člověk velmi zbohatnul nákupem obrázku opice. Přesně tyto příběhy odstartovaly letošní povyk kolem této technologie, realita je ovšem trošku jiná. Ano, někteří lidé na tomto velkém boomu cen vydělali, ale toto je spíše výjimka, ne pravidlo. Mnohem větší množství lidí zde své peníze naopak ztratilo, především po nedávném velkém pádu cen kryptoměn, které sebou vzaly i hodnotu většiny NFTs. Není vyloučeno, že přijde další vlna „NFT hypu“ a s ní i nové výdělečné příležitosti, ale rozhodně to není nic garantovaného. Na druhou stranu NFT tu s námi zůstanou ještě dlouhou dobu. Tato technologie má využití mnohem dále, než je prodávání obrázku tweetu za cenu luxusní vily, nebo menší luxusní jachty. Od snadnějšího prodeje nemovitostí až po předávání vědeckých informací, jako jsou třeba data z vašeho DNA. Do té doby budou NFT spíše jen další způsob, jak vlastnit něco často vcelku  bezvýznamného v digitálním světě.

Michal Suchomel

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *