Prokrastinace

Přijde mi, že jde o tak známý pojem, že není už ani třeba ho vysvětlovat, ale tak pro jistotu.

„Prokrastinace je tendence odkládat plnění činností a úkolů na pozdější dobu.“ (Wikipedia.)

Prokrastinace je bohužel součástí každého mého dne. Ať už se jedná o vstávání z postele, dělání úkolů do školy, psaní na blog nebo i starání se sama o sebe.

Dřív pro mě bylo vážně těžký se zvednout ráno z postele, a ano, vzniklo z toho několik pozdních příchodů. Dnes?

Dnes bych mohla vyprávět, jak se produktivně probouzím v 5:30 a stíhám ještě cvičit a dělat dalších 10 věcí než odejdu do školy. Realita je ale malinko jiná. Vzbudím se sice v 5:30, ale většinou vypnu budík, otočím se na druhý bok a proklínám svět a sama sebe. V 5:45 se většinou s myšlenkou vraždy konečně vykopu z postele. Bohužel žádný lifehack na tohle nemám. Tenhle typ prokrastinace jsem musela přelomit přes koleno holou silou vůle.

Další nejtypičtější problém je donutit se jít učit. Opravdu vůbec mě nebaví přijít ze školy, kde jsem se celou dobu učila a muset zasednout za stůl a učit se znovu, jenom proto, abych uměla na písemku. Nejhorší jsou ty předměty, co mě nebaví a vím, že je nebudu nikdy potřebovat. Ulehčuje mi to Youtube. Najdu si na něm POMODORO a už se učím. Video je rozděleno na části, 20 minut práce, 5 minut přestávka, nebo 50 minut práce a 10 minut přestávka. Videa mají různý počet těchto učících částí. Nemusíte hledat jen na Youtube. Existují i stránky, kde vám běží jen časovač na pozadí, které si můžete upravit podle nabízených možností. Mně pomáhá, že vím, kolik přesně času nad učením strávím a kdy budu mít chvílí na to si protáhnout nohy. Taky jsem se díky tomu naučila práci rozkouskovat na části, takže na sebe nikdy nehodím hordu věci, co nemůžu zvládnout.

No a zbyl mi už jenom blog. Jsem naplněná nápady na texty, ale moje schopnost je realizovat se drží na nule. Jak překonat takovýhle problém? To nevím. Občas mi pomáhá nastavit si upozornění, psát jenom když mám opravdu volno a brát to jen jako moje hobby a ne jako povinnost navíc.

Shrnutí:

• po příchodu ze školy aspoň hodinu klidu a volna,
  • vstávání – rozhodnout se proč chci vstát,
  • vytvořit si rutinu,
  • přidat do rána aktivitu, co rád dělám ( max 5-10 min),
  • koníčky – oddělit si je od povinností,
  • pokud můžeš, dej si na chvíli pauzu,
  • zeptej se sám sebe, proč to děláš a jak tě to naplňuje.

Jak překonáváte prokrastinaci vy? Pomohly vám některé z mých tipů? Napište mi do komentáře, ráda si s vámi popovídám a třeba spolu najdeme nějaké řešení vašich prokrastinačních problémů. Díky za přečtení a zase někdy.

Tereza Hronovská