Žití v momentu – mindfulness

Čas se zaměřit na teď a tady. V dnešní době neustále přemýšlíme nad tím, co budeme dělat za rok, za měsíc, za týden, dnes k večeři, za pět minut. 

Není špatné promyslet si naši budoucnost, ale my se blížíme spíše k tomu, že jsme tak moc pohrouženi do budoucnosti, že už nedokážeme žít v přítomnosti. Samozřejmě neběžíme ve všech případech kupředu, někdy jsme i zaseklí v minulosti. Trápíme se starými událostmi a nedokážeme se posunout dál.

V dnešní době nás většinou společnost nenechá ani na chvíli na pokoji. Musíme se pohybovat s davem a žádné zastávky nejsou v dohledu.

Už docela před dávnou dobou se ke mně dostal pojem mindfulness, ale začala jsem ho praktikovat teprve nedávno. “Mindfulness neboli všímavost je o věnování pozornosti tomu, co se odehrává uvnitř nás a kolem nás v přítomném okamžiku.” Na to, abychom ho praktikovali, nepotřebujeme několik hodin času, stačí i jen pět minut nebo jen vteřina. Jenom uvědomění, že nežijeme v budoucnosti či minulosti nám pomůže k tomu, aby nám spadla tíha ze srdce. 

Krásná procházka přírodou je na tohle naprostá jednička. Často chodím se sluchátky v uších, ale když si vzpomenu je vypnout… I šustění listů ve větru nebo zpěv ptáků mi hned zvedne náladu a pomůže se zafixovat na daný moment a ne na to, že musím ujít 3 kilometry (nemusím 😜). Navíc když chodím bosa, je to i zdravé pro tělo (pozor na včely, další hmyz nebo jiná zvířata 🐝 🐍) a trochu se opálím. Takže je to takový box – vše v jednom.

Dále například skenování těla. Kousek po kousku – od prstu u nohou, nohy celé, trup, ruce, až po temeno hlavy – uvědomování si všech našich částí a procítění. Připomenutí si, že díky nohám můžeme chodit, díky rukám můžeme psát i mluvit, díky plícím dýchat… Každý nádech nadechujeme do právě soustředěné oblasti těla.

Na Youtube stačí, když napíšete mindfulness a každý si najde to, co mu bude vyhovovat.

Yoga je také skvělý pomocník k zastavení. Já cvičím podle boho beautiful yoga a nemůžu než si vynachválit. Někdy je to trochu pro pokročilé, ale pokud se na některý cvik necítíte nebo je moc těžký, můžete si buď dát jiný, cvičit jednodušší verzi nebo ho úplně přeskočit. Yoga hodně propojuje dýchání s pohybem. Mně přináší klid na duši i na těle – krásně se díky ní celá protáhnu.

A asi nejběžnější – meditace. Osobně si myslím, že meditace není ani tak o tom, jak moc máme zamotané nohy nebo narovnaná záda, jako spíš o tom, jak se u toho cítíme. Samozřejmě pokud se zaměřujeme na flow naší energie, je u toho zapotřebí udržovat nějakou polohu těla – ale o tom můžeme mluvit někdy jindy.😉

Pokud se chceme jenom uvolnit a nemyslet na vše, co se kolem nás děje a co musíme splnit, tak je nejlepší se soustředit na jednu věc a dýchat.

Já si ráda pustím třeba toto video, lehnu si nebo sednu do tureckého sedu a soustředím se na nádech a výdech. Nikam nespěchám. V klidu si užívám moment a tu chvíli klidu, která nastane. A když už se cítím dobře nebo mě to nebaví, nebo mě bolí záda ze sezení, tak pomalu začnu hýbat prsty, potom kotníky a zápěstími, pomalu otevřu oči a buď jdu spát, nebo pokračuji ve svém zbytku dne.

Určitě budu ráda, kdybyste některé z těchto technik vyzkoušeli a klidně do komentářů napsali, jak a jestli vám pomohly nebo nějak ovlivnily váš život. Důležité je si uvědomit, že vše se neděje hned a je potřeba času a píle, abychom my sami viděli výsledky našeho snažení. Když je špatný den, tak je prostě špatný den a ani modré z nebe to nespraví. 

Don’t beat yourself up stars a uvidíme se u dalšího článku o netoxických vztazích – přiznávání chyb. Pokud jste ještě nepřečetli předchozí článek o Kritice,⬅️ tady je.

Tereza Hronovská

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *