Grete Bloch, spisovatelka a úřednice původem z Berlína, jež značně zamotala vztah mezi F. Kafkou a svou přítelkyní F. Bauer. Narodila se roku 1892 jako dcera obchodního zástupce Louise Blocha a Jenny Blochové. Navštěvovala dívčí školu a poté dvě školy zaměřené na její budoucí zaměstnání. Pracovala již od šestnácti let ve firmě vyrábějící kancelářské stroje jako úřednice. Nakrátko pracovala i ve Vídni a Berlíně.
S F. Kafkou se poznala roku 1913 v hotelu Schwarzes Roß v Praze na svých obchodních cestách, kdy pomáhala své známé Felici Bauer s nelehkými situacemi ve vztahu. Setkali se v hotelu, kde se snažila F. Kafku přesvědčit k osobní schůzce s Felici, která měla vést k vyřešení jejich neshod. F. Kafka se však do G. Bloch zamiloval a navázal s ní dlouhodobý korespondenční vztah, což vedlo k dočasnému rozchodu F. Kafky s její přítelkyní.
Roku 1914, když se Grete dozvěděla, že se F. Kafka a F. Bauer zasnoubili, ukázala své přítelkyni veškerou korespondenci s F. Kafkou. Ta obsahovala přes sedmdesát dopisů. Následně G. Bloch, F. Bauer a její sestra E. Bauer odjely do berlínského hotelu Askanischer Hof, kde F. Kafka v této době žil, a předložily mu celou situaci. Vedlo to ke zrušení zásnub a rozpadu přátelství mezi F. Kafkou a G. Bloch. V návaznosti na tuto událost, již F. Kafka vnímal jako jakýsi soud, napsal svůj román Proces.
Ve 30. letech 20. století odešla G. Bloch z Německa do exilu, nejprve do Izraele a později do Itálie. V roce 1940 napsala příteli z Izraele, že před lety porodila chlapce, který zemřel v Mnichově ve věku sedmi let. Na základě uvedených dat adresát dopisu a Max Brod vyjádřili názor, že Kafka byl otcem dítěte. Následný výzkum tuto domněnku vyvrátil.
Naproti tomu z Kafkových dopisů vyplývá, že jejich vztah zdaleka nebyl natolik intimní, aby z něj vzešla taková blízkost. Ostatně pro „důvěrný vztah“ obecně měl Kafka vlastní pojem – “peklo”. Tvrzení o Kafkově otcovství bylo zřejmě pokusem o získání pozornosti a s tím spojený eventuální finanční prospěch.
V Itálii byla během války Grete Bloch internována jako židovka a následně deportována do koncentračního tábora v Osvětimi, kde zemřela. Datum její smrti je dodnes velkou neznámou.
Nikola Matějů
Zdroje: