Seriál Věřte nevěřte

Seriál s konspiračními teoriemi, které píšu zrovna když prokrastinuji. Slouží pro pobavení, zamyšlení nebo odpočinek od faktů ze školy. Užijte si mou práci, kterou jsem psala zrovna, když jsem měla něco důležitějšího na práci.

Díl 1: Dutozemě

Ano, zní to příšerně, ale není to termín, který bych si vymyslela. Dokonce je popsán i na Wikipedii a motá hlavu mnoha lidem. Dohady o placaté Zemi zde na planetě probíhají už vcelku dlouho. Slyšeli jste ale, že naše Země by mohla být dutá?

Jak popisuje Wikipedie: „Dutozemě je označení pro konspirační teorii, že naše planeta je dutá“. Tato teorie se dokonce i dělí na dvě skupiny:
1. myšlenka, která říká, že pod povrchem naší země je další civilizace,
2. myšlenka, která říká, že žijeme uvnitř kulové dutiny a vesmír je jen optický klam.
Já se zde budu zabývat více tou první, jelikož s tou druhou se pojí mnoho vědeckých poznatků, vysvětlování a fyziky, a co si budem povídat, do toho se faaakt pouštět nebudu. Radši. Vím, že se to teď může zdát vcelku jako nesmysl, ale třeba Vás argumenty, co jsem našla, donutí se alespoň zamyslet.

Vždyť to je blbost!

Ano, všichni jistě ze školy známe tento obrázek průřezu Země.
Tato teorie ale říká, že si tím zkrátka nemůžeme být úplně jistí, jelikož se sem nikdo ještě zatím nedostal. Dokonce i vesmír máme prozkoumaný více než naši vlastní planetu, což potvrzuje fakt, že teprve pře osmi lety, v roce 2014, bylo objeveno, že 400 mil pod námi se může nacházet obrovský oceán. (Nic o něm však ještě nevíme a stále to není ani vyvrácené ani potvrzené, ale je to cool.)

Co by tedy mělo být uvnitř?

Ve vnitru země by se měla nacházet civilizace, která je vyspělejší než my. Měly by zde být velmi přívětivé podmínky pro život a krásná vegetace, kterou doplňují dávno vyhynulá zvířata nebo také nadrozměrný hmyz (fujky). Lidé by se zde měli dožívat 150–200 let a také by dorůstali až dvojnásobných výšek. A jaké tam bude počasí? No, nejspíše by mělo být alespoň trochu podobné našemu, jelikož zemské jádro by mělo sloužit jako naše Slunce.

Tyjo… Jak se tam můžu dostat?

No, vstupy do této až pohádkové země by se měly nacházet hlavně na severním a jižním pólu (jelikož jsou velmi špatně dostupné), takže asi se tam jen tak na výlet nikdo neprojede. Ale už jsou i teorie, že jsou na jiných zajímavých a ukrytých místech naší planety, např. pod pyramidami v Gíze, v různých jeskyních, za vodopády, kabinet pana učitele Forejta atd.

Koho to napadlo?

Sice o duté zemi a pekle uvnitř spekulovalo již mnoho našich předků, což nám dokazují mytologie jak řecké, indiánské, tak i keltské (Což je docela daleko od sebe jak geograficky, tak časově). Tuto teorii propagovalo hned několik slavných lidí různých století. Když se ale přesuneme k první písemné zmínce o duté zemi, je jí dopis, který psal armádní důstojník John Cleves Symmers Jr. roku 1818. V něm píše, že na pólech naší Země se nachází otvory do vnitra. Dokonce tuto svou teorii aktivně přednášel a také chtěl podniknout expedice, které to měly potvrdit.

Do povědomí široké veřejnosti se tato teorie dostala díky americkému polárnímu badateli a letci Richardu E. Byrdovi, který podnikal výpravy letadlem na oba póly. Ve svém deníku se zmínil o duté zemi (ale více až později).

Další posun nastal, když Marshall Gardner umístil vnitřní Slunce na Zemi a postavil funkční model Duté Země, který si nechal patentovat.

Dokonce se jedné z těchto teorií chytli i nacističtí pohlaváři a podnikali expedice na póly, aby odhalili nepřátelské lodě, které jsou ve viditelném spektru za obzorem. Všechny experimenty byly neúspěšné.

Super no… Ale co důkazy?

1. Roku 905 viking Eric Rudý objevil Grónsko. Podle legendy jednoho dne, kdy tu žilo už několik tisíc lidí, všichni zmizeli. Původní obyvatelé Grónska říkali, že šli někam na sever za lepším životem do země nekonečného slunce, vegetace a přírody. Ti lidé se už nevrátili. Že by šli do vysněné přírodní kolébky, co se nachází v Zemi?

2. Vrátíme se zpět k americkému letci Richardu E. Byrdovi, který popisuje své cesty letadlem na zemské póly. V jeho deníku se nachází zápis o jednom z jeho letů na jižní pól, kdy se na nebi objevil neidentifikovatelný předmět, který ovládl jejich letadlo a vzal je do středu Země. Nejenže jeho popis je velmi podrobný (prý dokonce viděl mamuty!), ale také se během letu podařilo zachovat spojení a popisoval spolupracovníkům, co právě vidí.
    Roku 1954, tedy tři roky před svou smrtí, řekl veřejnosti, že za jižním pólem je země větší než Amerika, která by se měla prozkoumat. Proč by měl starý a uznávaný cestovatel zapotřebí tolik kontroverze a pozornosti? Hmm…

3. Kolský vrt se nachází v Rusku a je to nejhlubší vrt na světě (12 261 m). Byl prováděn za účelem výzkumu litosféry. Velmi populární je názor či pověra, že vrt byl zastavený z důvodu provrtání se do pekla. Ruští inženýři do tohoto vrtu spustili mikrofon, který nahrál podivné nářky či křiky. Tyto křiky také nezapočaly hned po dosažení uvedené hloubky, ale zaznamenali je právě o něco déle. Že by se jednalo o právě tu zmiňovanou civilizaci z vnitra naší Země? Chtěli nás zastrašit? Zvuky

Docela bizár

Pokud se Vám tato teorie zdá bizardní, tak zde ještě uvedu velmi bizarní teorii o Santovi. Přeci jen Santa bydlí na severním pólu, kde má být vstup do naší Země. Co když tedy na Vánoce Santa z duté Země vyletí a rozdá všem dárky, protože ta civilizace je natolik vyspělá, že jim to nevadí? Zkrátka i tomuto může někdo věřit.

Tak už stačilooo

Samozřejmě si jako „správný gymplák“ moc dobře uvědomuji, že zde je mnoho protiargumentů a vědeckých faktů. Někdy je ale sranda se zamyslet i nad alternativními možnostmi. Doufám tedy, že jsem Vás rozesmála nebo třeba i donutila k zamyšlení.
Tak co, věříte, nebo ne?

Ema Nermuťová

Hmm…zajímá mě více: